Juubelipidustused laulupeo sünnikodus

Pildid: Kert Kõivik

Laul on meie kultuuri vara, see on meid ühendanud ja selle kaudu oleme saavutanud vabaduse. Seepärast peab HAAGE looduslik mineraalvesi lugu just muusikast ning toetab hea meelega oma rahvast ja kultuurimälu. Sel suvel oli meil suur rõõm toetada Tartu laulupidu. Esimene üle-eestiline laulupidu toimus 1869. aastal Tartus. 150 aastat tagasi sündinud laulupeod, mida tänapäeval peetakse üle viie aasta, on kantud UNESCO vaimse kultuuripärandi esindusnimekirja.

Kuigi ametlikult peeti pidu 20.–22. juunini, jätkus asjaosalistele rõõmu kindlasti pikemaks. Juubelipidustustel oli tähtsal kohal eestlaste laulupeo kiriku taastamine – just Tartu Maarja kirikus toimus 150 aastat tagasi esimene laulupeo peaproov. 20. juuni õhtul koguneti sinna pidulikule ühiskontserdile, kus esinesid Eesti rahvusmeeskoor ja Tartu ülikooli akadeemiline naiskoor. Dirigendid olid Triin Koch, Mikk Üleoja ja Kaspar Mänd, vahetekste luges näitleja Riho Kütsar (teater Vanemuine).
Peo teisel päeval, 22. juunil said pidulised osa Tartu laulupeo jumalateenistusest toomkiriku varemetes, ajastukontsertidest laulupeomuuseumi õuel, Tartu ülikooli staadionil ja Raadi lennuangaaris ning tantsuetendusest „Loodud jääma“ Toomeorus. Pidu tipnes laulupeo peakontserdiga, kus üle 8500 laulja lasteaiamudilastest vanaisadeni esitas Tartu lauluväljakul Arvo Pärdi, Veljo Tormise, Gustav Ernesaksa, Miina Härma jpt muusikat.

Aitäh kauni peo eest nii korraldajatele, asjaosalistele kui ka pidulistele! Loodame, et laulupidu leiab veel palju kordi oma tee sünnikoduni.