Haage Looduslik Mineraalvesi sillutas koos maaeluminister Tarmo Tammega Eesti toidule teed Hiinas

Tegusate ja edasipürgivate Eesti ettevõtete esindajad koos maaeluministriga Shake Shangai lokaalis ministri vastuvõtul.

Äärmiselt huvitava, hariva ja positiivse nädala jooksul kirjutati Hiinas alla linnulihaprotokoll ja nii mõnigi koostöömemorandum. Lisaks kohtuti Hiina suuruselt teise ja neljanda piimatööstusega ning paljude, Eesti mõistes ülisuurte jae- ja logistikaettevõtetega.
Eesti maaeluministrit saatis Hiinas kümneliikmeline äridelegatsioon, kuhu kuulusid Amoor OÜ, Haage Joogid OÜ, AS HKScan Estonia, OÜ Loodusvägi, Reyktal AS, Tanker Brewery OÜ, Tere AS / AS Farmi Piimatööstus ja Vaba Aed OÜ.
Hiina rahvusvahelisel messil Import Expo oli Eesti ühisstend avatud paviljonis „Food & Agricultural Products“. Ühisstendi väljapanekul tutvustasid end AS Balsnack International Holding, AS EBM Grupp, Heimtal Spirits OÜ ja Saku Õlletehase AS.
Esmaspäeval osaleti Hiina rahvusvahelise messi Import Expo avatseremoonial. Mess on Hiina presidendi Xi Jinpingi algatus sihiga toetada kaubanduse liberaliseerimist ja üleilmastumist ning avada Hiina turg maailmale. Esinejate seas oli näiteks Venemaa peaminister Dmitri Medvedev.
Xenia Joost annab intervjuu CCTV avalik-õiguslikule telekanalile, kus ta räägib Eesti puhtast loodusest ja Haage Looduslikust Mineraalveest.
Teisipäeval kohtus minister Tamm Hiina tolliameti asepeadirektori Wang Lingjuniga, kellega allkirjastati linnuliha protokoll ehk raamdokument. Samal õhtul korraldas minister Tamm Shake Shanghai lokaalis Eesti toitu ja toidukultuuri tutvustava vastuvõtu.

Eesti suursaadik Marten Kokk peab kõne maaeluminister Tarmo Tamme vastuvõtul Shake Shanghai lokaalis.

Eesti toidukunsti paremikku pakkusid vastuvõtul tippkokad: Wicca restorani peakokk Angelica Udeküll ja Leiva restorani peakokk Kristo Malm. Nad tõid külaliste südamete võitmiseks lauale nii kala- ja veiseliha, musta küüslaugu, kohukesed kui ka nõgesemarmelaadi. Ülevaid toiduelamusi saatis kadakahõng ning helilooja ja DJ Sander Mölderi pakutud helitaust.

Kolmapäeval suunduti Pekingisse, kus minister Tamm avas Eesti saatkonnas sihtturuseminari. Lisaks külastati Hollandi-Hiina piima arenduskeskust. Maaeluminister kohtus ka Hiina Põllumajandusülikooli professorite ja välissuhete juhiga, et arutada teaduskoostöö võimalusi.
Ministri Tamme sõnul on Hiina praegu välismaailmale igati avatud, mida rõhutati igal sammul. Hiina ootab kõiki koostööd tegema ja kaupa sealsele turule tooma. Nii investeeringute kui ka intellektuaalse omandi kaitse on Hiinas kõrgel tasemel, mis on soodustav tegur.

Maaeluminister tutvumas Hiina kaubaga.

Nüüd algab töö kontaktidega. Aasia ja eriti Hiina eripärana tuleb arvestada pikkade läbirääkimiste ja kooskõlastusprotsessiga, mis nõuavad nii kannatlikkust kui ka parasjagu õnne. Siiski on täiesti selge, et Hiina võib olla ja peaks olema Eesti toidu jaoks tähtsaim sihtturg.

Väga hea meel oli nii kõnedes kui ka muus suhtluses näha ja tunda Maaeluministeeriumi, Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse, Eesti Hiina saatkonna ning Eesti Kaubandus-Tööstuskoja tugevat toetust Eesti toiduettevõtetele. See tugi on Hiinaga ärisuhete loomisel ja hoidmisel ülioluline, sest ainult üheskoos saamegi üle müüri hüpata.

Meil oli palju kohtumisi nii delegatsiooni sees kui ka otseseid business to business-kontakte, kellega jätkame intensiivset tööd ning mugandame tooted Hiina turule sobivaks.